Vpliv zamenjave antikoagulantnega zdravljenja na pojav novih cerebrovaskularnih dogodkov pri bolnikih z AF in odpovedjo NOAK

Hsieh M-T et al. J Am Heart Assoc 2023 December

Pripravila: Petra Miklavčič, specialistka nevrologije

V študiji " Comparing efficacy and safety between patients with atrial fibrillation taking direct oral anticoagulants or warfarin after direct oral anticoagulant failure" so raziskovalci iz Tajvana analizirali izhode zdravljenja bolnikov z AF, ki so utrpeli IMK na terapiji z ne-vitamin K oralnimi antikoagulacijskimi zdravili (NOAK) in so nato bili zdravljeni z drugim NOAK ali z antagonisti vitamina K (VKA). Bolnike so sledili najmanj leto dni (1-14 let) po zamenjavi antikoagulantega zdravila. Glavni cilj je bil ugotoviti pojavnost ponovne IMK po zamenjavi za drugi NOAK ali za VKA. Varnostni izidi so vključevali znotrajmožgansko (ZMK) ali subarahnoidno krvavitev (SAK).

V času študije je bilo 878 bolnikov z odpovedjo zdravljenja z NOAK prevedeno na drugo peroralno zdravilo, od katerih 670 na drugi NOAK, 208 pa na VKA. Delež ponovnih IMK po odpovedi zdravljenja z NOAK je znašal 9,6% letno. Verjetnost ponovne IMK v skupini z zamenjavo za kateri koli NOAK je bila za 69-78% manjša v primerjavi s skupino z zamenjavo za VKA, razen pri bolnikih, ki so bili prevedeni na edoksaban, ki se glede ponovne IMK niso razlikovali od skupine z VKA (tukaj je potrebno upoštevati, da je le 7% bolnikov prejemalo edoksaban). Verjetnost pojava  ZMK/SAK je bila za 64-79% manjša v skupini z zamenjavo za kateri koli NOAK kot v skupini z zamenjavo za VKA razen pri bolnikih, ki so bili prevedeni na edoksaban in se glede ZMK/SAK niso razlikovali od bolnikov prevedenih na VKA.  

KOMENTAR:

Po neuspehu zdravljenja z NOAK lahko uporabljamo različne pristope, vključno z nadaljevanjem istega  NOAK ob prilagoditvi odmerka, prehodom na drugi NOAK ali prehodom na VKA. Ta študija je izključno naslovila razlike v izidih pri bolnikih z AF, ki so zaradi odpovedi NOAK bili prevedeni na drug NOAK ali VKA. Rezultati  študije kažejo, da je bila  zamenjava za drugi NOAK bolj smotrna kot zamenjava za VKA. Pred kratkim je podobna  retrosprektivna študija (Bonaventure Ip YM et al. Neurology 2023 ) pokazala, da so bolniki, ki so nadaljevali z istim NOAK imeli manjše tveganje za ponovno IMK v primerjavi z bolniki , ki so bili prevedeni na nov NOAK ali na varfarin. Ker gre za retrospektivne opazovalne študije in ne  randomizirane študije direktne primerjave zdravil, jasnih smernic še ni.

https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.123.029979