Nevrološki eponimi- Sergej Sergejevič Korsakoff
Sergej Sergejevič Korsakoff
Pripravila: Gaja Klarendić, specialistka nevrologije
Sergej Sergejevič Korsakoff (1854-1900) je bil ruski nevropsihiater, po katerem se imenuje amnestični sindrom, ki nastane zaradi hudega pomankanja tiamina (vitamina B1), navadno kot posledica kroničnega alkoholizma, lahko tudi zaradi intenzivnega bruhanja pri npr. nosečnicah.
Kosakoff se je rodil 1854 na jugu Moskve, kjer je njegov oče upravljal tovarno s steklom in kristalom. Prva leta se je šolal na domu, nato pa je obiskoval srednjo šolo v Moskvi. Šolanje je zaključil z odliko, študij je nadaljeval na Medicinski fakulteti v Moskvi. Že kot mlad zdravnik je bil postavljen na vodilno mesto novo ustanovljene moskovske psihiatrične bolnišnice, bil pa je tudi ustanovitelj ruskega združenja nevrologov in psihiatrov, ki je sicer začelo delovati malo po njegovi prezgodnji smrti. Umrl je v starosti 46 let, zaradi srčne odpovedi.
Korsakoff je bil izjemno napreden kar se tiče pogleda na psihiatrične bolnike. Bil je prepričan, da fizično oviranje bolnikov ne more obroditi sadov in, da psihiatrični bolniki potrebujejo nego, tako kot vsi ostali bolniki. Spodbujal je obravnavo psihiatrični bolnikov v domačem okolju, ob strogih in rednih zdravniških kontrolah. Prepričan je bil, da je za psihiatrične bolezni, kot za ostale bolezni, kriv biološki vzrok. Prvi je razvil koncept pojma paranoje in zastavil še danes obstoječo klasifikacijo mentalnih bolezni.
Bil je izjemno priljubljen profesor in zdravnik, študenti naj bi vedno do zadnjega sedeža zapolnili njegova predavanja. Pogosto se je njegovo zdravniško delo (s sočasnim mentoriranjem mlajših kolegov) zavleklo do polnoči. Njegov mlajši sodelavec Serbski je zapisal, da je imel Korsakoff za svoje študente vedno čas. Tako so se na Korsakoffa obračali, ko so rabili znanstveno razlago redke knjige, ko se jim je ustavilo raziskovalno delo in so rabili navdih, ko so potrebovali denar, ali pa so k njemu prišli po moder nasvet v osebnih in družinskih zadevah. V prostem času se je udejstvoval tudi politično. Zavzemal se je za izboljšanje javnega zdravstva in različne demokratične reforme.
Korsakoffvljev amnestični sindrom tipično spremljajo konfabulacije, lahko pa je pridružena tudi druga manifestacija pomanjkanja vitamina B1 - Wernickejeva encefalopatija, ki jo sestavlja triada simptomov: ataksija, oftalmoplegija in zmedenost. Korsakoff sicer ni bil prvi, ki je opisal povezavo med izgubo spomina in kroničnim alkoholizmom, je pa prvi, ki je simptom povezal ne zgolj z učinkom alkohola, ampak " nevritisom", to je okvaro nevronov v centralnem živčnem sistemu. Opažal je, da simptome pogosto spremljajo znaki periferne polinevropatije, zato je stanje poimenoval tudi polinevritična psihoza, ni pa opisal Wernickejeve triade. Povezavo med njegovim opažanjem in pomakanjem tiamina so ugotovili šele v 20. stoletju.