Diferencialna diagnoza tumefaktivnih lezij možganov
Pripravila: Maja Kojović, specialistka nevrologije
Tumefaktivne lezije možganov so lezije velikosti 2 cm ali več na MRI, ki lahko povzročijo edem in učinek mase. Najpogostejši vzroki so primarni tumorji in zasevki , vendar pa ima do 13% bolnikov z tumefaktivnimi spremembami ne-neoplastične posnemalce. Zamuda pri hitrem prepoznavanju ne-neoplastičnih vzrokov lahko vodi v povečano obolevnost in smrtnost.
V seriji primerov avtorji opisujejo 10 bolnikov, ki so se prezantirali z atipičnimi, ne-neoplastičnimi tumorju podobnimi lezijami, pri katerih MRI možganov ni bil zadosten za opredelitev in je bila možganska biopsija ključna za pravilno diagnozo in zdravljenje.
Ugotovljene etiologije:
1. Tumefaktivna lezija pri bolniku z MS na zdravljenju z fingolimodom
2. Tumefaktivni NMO
3. MOGAD
4. Vaskulitis CŽS
5. Nevro- Behcet
6. IgG-4 bolezen
7. Langerhansova histiocitoza
8. Nevrosarkoidoza
9. Toksoplazmoza pri imunokompromitiranem bolniku z Waldenstrom makroglobulinemijo
10. Blastomikoza pri bolniku z MS in limfopenijo povzoročeno z dimetil-fumaratom
Serija primerov in pregled literature zajemata širok spekter vnetnih in infekcijskih etiologij, ki se lahko kažejo kot tumorju podobne možganske lezije.
Najpogostejša diagnoza je bila demielinizacijska bolezen, med njimi multipla skleroza in bolezni iz NMO spektra, etiolgiji dobro odzivni na imunosupresivno zdravljenje. Pri imunsko kompromitiranih bolnikih , so uzrok bile infekcijskih bolezni, kot sta toksoplazmoza in blastomikoza. Čeprav gre za redke glivične ali parazitske bolezni, le te morajo vedno biti na seznamu diference diagnoze, kjer so ozdravljive!
V opisanih primerih je bil pristop k biopsiji možganov skoraj samovmeven. Avtoriji podpirajo možgansko biopsijo že v zgodnji fazi diagnostike lezij nejasne etiologije, saj patohistološki izvid usmerja pravilno terapijo, medtem ko napačna diagnoza ali empirično zdravljenje lahko poslabšajo osnovno bolezen in zmanjšo napovednost biopsije.
Čeprav naj bi bila biospija možganov standardni postopek v klinični praksi, gre za invazivni postopek, ki ni brez tveganja. Skorajšnja metaanaliza je ugotovila, da je mortaliteta možganske biopsije 0,7-4 % , morbiditeta pa 3-13 %. Avtorji vendar zaključujejo, da je v zahtevnih primerih z nenapovedno slikovno diagnostiko, možganska biopsija vpravičen postopek.
Članek vsebuje tudi koristne tabele diferancialne diagnoze tumojem podobnih lezij.
https://www.neurology.org/doi/10.1212/CPJ.0000000000200182