Hendriks S et al. JAMA Neurol 2024 Feb 1

Pripravila Maja Kojović, specialistka nevrologije

Ko se simptomi demence pojavijo pred 65. letom starosti, govorimo o demenci  z zgodnjim začetkom. Malo je znanega o dejavnikih tveganja za zgodnjo demenco. Dosedanje raziskave so se večinoma osredotočale na genetske dejavnike, ki so sicer odgovorni  le za 5 do 10 % vseh primerov demence z zgodnjim začetkom. 

V študiji “Risk Factors for Young-Onset Dementia in the UK Biobank”  so raziskovalci na podlagi zbranih podatkov iz UK Biobanke preučevali 39 potencialnih dejavnikov tveganja za demenco z zgodnjim začetkom. Ti so bili razvrščeni v skupine sociodemografskih, genetskih, okoljskih, kardiometabolnih in psihiatričnih  dejavnikov, ter  dejavnikov življenjskega sloga,dejavnikov krvnih označevalcev in drugih dejavnikov. 

Vključenih je bilo 359.052 udeležencev, z  povprečno starostjo ob začetku spremljana 54.6  let, 55 % je bilo žensk. Vsi so bili brez diagnoze demence v začetku spremljanja. Po povprečno 8 letih spremljanja je bilo ugotovljenih  485 primerov demence različne etiologije. 

Za analizo povezave med potencialnimi  dejavniki tveganja in pojavom demence  so uporabili Coxove regresijske modele. Ugotovili so  15 dejavnikov, ki so bili  povezani z tveganjem za demenco z zgodnjim začetkom. Nižji socialno-ekonomski status, prisotnost dveh alelov apolipoproteina E ℇ4,  škodljivo uživanje alkohola, socialna izolacija, pomanjkanje vitamina D (manj kot 10 ng/ml,   za pretvorbo v nmol/l  pomnožite z 2,496) , višja vrednost CRP  (> 1 mg/dl ,  za pretvorbo v mg/l pomnožite z10), okvara sluha, ortostatska hipotenzija, možganska kap, diabetes, srčne bolezni  in depresija so bili v popolnoma prilagojenih modelih povezani z večjim tveganjem za demenco. Višja izobrazba, zmerno do intenzivno uživanje alkohola in  večja moč stiska pesti so bili povezani z nižjim tveganjem za demenco,

Da bi raziskali morebitno obratno vzročno zvezo, so izvedli sekundarne analize, iz katerih so izključili udeležence pri katerih je  diagnoza demence  postavljena v  treh letih  od vključitve v študijo. S tem so naslovili možnost,  da je bil določeni “dejavnik posledica in ne “uzrok” ( na pr. depresija, socialna izolacija, nizak nivo D vitamina bi lahko bili posledica demence ). Ko je bila analiza omejena  na udeležence, pri katerih je bila diagnoza postavljena  3 ali več let po izhodiščni oceni, škodljivo uživanje alkohola, nivo CRP in ortostatska hipotenzija niso bili več pomembno povezani s pojavnostjo demence. 

KOMENTAR

Študija je  ugotovila 15 dejavnikov povezanih z demenco z zgodnjim začetkom. Večina dejavnikov, ki so bili  povezani z večjim tveganjem  je  potencialno spremenljivih!  Čeprav jih  je treba  dodatno raziskati, da bi ugotovili mehanizme povezave, se  lahko njihova obravnava   izkaže kot  učinkovita strategija pri zmanjševanju tveganja. 

Zanimivi so rezultati glede uživanja alkohola. Zmerno do intenzivno uživanje alkohola je bilo povezano z manjšim tveganjem za zgodnjo demenco v primerjavi z  popolno abstinenco. Pri neškodljivem uživanju alkohola  je  morda manjše tveganje posledica dejstva , da zdravi ljudje uživajo alkohol , med tem ko  abstinenti morda ne uživajo alkohola zaradi slabega zdravja ali sočasne uporabe zdravil. Pokazali so tudi, da je škodljivo uživanje alkohola  povezano z večjim tveganjem, čeprav je v sekundarni analizi, v kateri so preučevali eventualno obratno vzročnost, povezava izgubila statistično  pomembnost, kar kaže na možnost, da je  bila začetna demenca vzrok škodljivega uživanja alkohola. 

https://jamanetwork.com/journals/jamaneurology/article-abstract/2813439